HTTA ΘΡΙΛΛΕΡ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ
ΑΝΔΡΙΚΟ | 13/10/2019
ΛΑΜΙΑ - ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 75-74

Όπως και το περσινό παιχνίδι με τη Λαμία έτσι και το φετινό μας επιφύλλασε μεγάλες συγκινήσεις. Η αρχή του πρωταθλήματος παντα κρύβει εκπλήξεις μιας και οι περισσότερες ομαδες δεν είναι 100% έτοιμες. Εμείς περιμέναμε ένα δύσκολο παιχνίδι όπως και αποδείχτηκε από την εξέλιξη του.

Οι 2 ομάδες ήταν ισορροπημένες σχεδόν για όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Η ομάδα πήρε από την αρχή μια βραχεία κεφαλή αλλά ποτέ ουσιαστικά δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Το 17-19 του πρώτου δεκαλέπτου έγινε 35-40 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα ήταν πιο ουσιαστική και πιο εύστοχη και ισοφάρισε εκ νεόυ το παιχνίδι. Το σκορ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 70-70 στο 38'. Εκεί με αποφασιστικότητα πήραμε 2 καλές επιθέσεις και ουσιαστικά πήγαμε να κλειδώσουμε το παιχνίδι στο 70-74 με 28 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Η Λαμία κέρδισε φάουλ. Ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε στη δεύτερη αλλά από ολιγωρία της άμυνας μας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ισοφάρισε με τρίποντο στο 74-74 με 15'' για τη λήξη. Η επίλογη μας στην επίθεση δεν ήταν καθόλου καλή και σαν να μην έφτανε αυτό κάναμε φάουλ στο επιθετικό ριμπάουντ που αυτομάτως σήμαινε 2 βολές για τη Λαμία. Η γηπεδούχος ευστόχησε στην πρώτη και αστόχησε στη δεύτερη αλλά ο χρόνος ήταν πολύ λίγος για να να αντιδράσουμε.

Εσπερος Λαμίας - Μαχητες Πειραματικό Πεύκων 75-74

Λαμία( Σοφογιάννης) Γκουντγουιν 5, Μούτσα 8(1), Στογιανοβιτς 3(1), Ρουμελιώτης 19(4), Παπανικολαου, Τσιμιδης 21(1), Δαχρετζης 6, Μαντζουκας 3

Πεύκα(Χατζηκυριακιδης) Σιπητανος 4, Χατζηκυριακιδης 22(2), Γεωργιου, Κουντουρατζογλου 14(1), Μαυριδης 8, Ζιακας 2, Κλωναρας 8(1), Σικαλιδης 9, Βαιντερλης 2