ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΙΠΛΟ ΣΤΙΣ ΣΕΡΡΕΣ
ΑΝΔΡΙΚΟ | 14/3/2019
ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ - ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ 74-80

Με ενα πολύ σημαντικό διπλό έφυγε από τις Σέρρες η ομάδα καθώς κέρδισε τους τοπικούς Ικαρους Σερρών και εδραιώθηκε στα ψηλα κλιμάκια της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ από την αρχή. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με το σκορ να είναι 17-16 στο δεκάλεπτο και 33-36 στο ημίχρονο. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο ήταν ξεκάθαρο ότι το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτόμερειες. Η ομάδα μας ευτύχησε να περάσει μπροστά με 2 τρίποντα του Μητσάκη και Βογιατζή με 65-68 στο 39:30. Στην επίθεση των Ικάρων δεν προλάβαμε να κάνουμε φάουλ και ο Καραμπέκης από την γωνία ευστόχησε σε ένα πολύ δύσκολο σουτ και έστειλε ουσιαστικά το παιχνίδι στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο η ομάδα μας ήταν πολύ σοβαρή, πήρε από την αρχή την πρωτοβουλία κινήσεων και άνετα με 74-80 πήρε μια μεγάλη νίκη.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ - ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ (68-68) 74-80

Σέρρες (Σίσκος) Κάτος 11, Σιδεριδης, Γεωργιανος 21(4), Δαλαγκοζης, Κουτσοκωστας, Παπαδόπουλος, Καραμπέκης 20(2), Θολιώτης 2, Φώτογλου 18(3), Κακιουζης 2

Πεύκα (Χατζηκυριακίδης) Βογιατζης 9(3), Καραγιαννίδης, Παλιαχανης, Δήμας 5, Μαυρισης 18(1), Χατζημιχαηλιδης 4, Κλωναρας 6, Τσιμιδης 3, Βαιντερλης, Μητσακης 18(4), Ελευθεριαδης 17(1)