ΑΝΔΡΙΚΟ / ΝΕΑ
ΝΙΚΗ ΘΡΙΛΕΡ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ
ΑΝΔΡΙΚΟ | 4/2/2019
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ 60-62

Η ομάδα μετά την πρόσφατη αλλαγή προπονητή έψαχνε επειγόντως μια νίκη για να γυρίσει η καλή ψυχολογία. Η αποστολή μας ήταν δύσκολη καθώς παίζαμε στη Λαμία με τον Έσπερο που έχει μια δυνατή έδρα.

Από την αρχή του παιχνιδιού δείξαμε σημάδια συγκέντρωσης και θέλησης για τη νίκη. Οι αντίπαλοι μας στόχευσαν πολύ την επίθεση χαμηλά με τον Παπαργυρόπουλο να μας κάνει αρκετή ζημιά. Παραλ' αυτά το σκορ κρατήθηκε χαμηλά και η διαφορά παντα στο καλάθι. Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και είχαμε πολλά ελεύθερα σουτ η αστοχία μας (0/9 τρίποντα) στοίχισε και η Λαμία ξέφυγε με 5 πόντους. Αυτό συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Βρίσκοντας μεγάλα και δύσκολα σουτ ακόμα και στη λήξη των 24'' η Λαμία μας πλήγωσε από τα 6,75 και αργά αλλά σταθερά έφερε το ματς στα μέτρα της στο 55-44 και μετά στο 60-49 με 3:48 για τη λήξη. Δεν είχαμε πεί όμως την τελευταία κουβέντα μας. Με διαδοχικά σουτ 3 πόντων του Βογιατζή και του Μητσάκη φτάσαμε το σκορ στο 60-58. Η Λαμία επιτέθηκε και κέρδιε βολές. Με 1/2 έκανε το 61-58. Στην επίθεση που επιχειρήσαμε το τρίποντο δεν βρήκε στόχο αλλά ο Μαυρίδης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και πέτυχε γκολ φαουλ. Με το σκορ στο 61-60 ο Μαυρίδης χάνει τη βολή και η Λαμία έχει την επίθεση με 29'' για τη λήξη. Η επίθεση που επιχείρησε δεν ήταν καλή, ο Μητσάκης πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και πέταξε την μπάλα μπροστά στον Δήμα που είχε φύγει ήδη στον αιφνιδιασμό. Με περίτεχνη ενέργεια και με 1.5 '' για τη λήξη ο Δήμας μας έβαλε μπροστά με 61-62. Η αντίπαλη ομάδα έκανε λάθος στην επαναφορά, ο προπονητής τους χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και ο Μητσάκης με μια βολή έκανε το τελικό 61-63.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ 61-63

Λαμία (Σοφογιάννης) Στογιλκοβιτς, Ρουζιος 3(1), Παππος 5(1), Κατσαρες 9(1), Φυκας 4(1), Αργυρης 2, Παπαργυροπουλος 20, Τεπετιδης 9(2), Ολύμπιος 9(3)

ΠΕΥΚΑ( Βογιατζης 9(3), Δημας 5, Μαυριδης 5, Χατζημιχαηλιδης 8, Κλωναρας 2, Τσιμιδης 7, Βαιντερλης 2, Μητσακης 16(2), Λαζαρου, Χριστοφορης, Παλιαχανης, Ελευθεριαδης 9