ΑΝΔΡΙΚΟ / ΝΕΑ
ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΜΕ ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
ΑΝΔΡΙΚΟ | 10/12/2017
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ-ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 74-69

Ακόμα μια εντός έδρας νίκη πέτυχε η ομάδα μας απέναντι σε ένα από τα φαβορί της κατηγορίας αποδεικνύοντας ότι θα είναι δύσκολος αντίπαλος για όλες τις ομάδες.

Η ομάδα του Πευκοχωρίου έχει ένα γεμάτο και έμπειρο ρόστερ και το ματς ήταν το ντέρμπυ της αγωνιστικής όπως και αποδείχτηκε. Το παιχνίδι ήταν κλειστό και καμία ομάδα σε κανένα σημείο δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά άνω των 5-6 πόντων. Αν και η αντίπαλη ομάδα πετύχαινε ευκολότερα καλάθια με τις 22 ασίστ που είχε στο παιχνίδι, έχασε τη μάχη των ριμπάουντ και ήταν πολύ κακή στις βολές με μόνο 50% ευστοχία. Η ομάδα μας εκμεταλλεύτηκε πολύ τις δεύτερες επιθέσεις και την ευστοχία της στα τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ένα σφάλμα βημάτων στην επίθεση του Πευκοχωρίου , ένα επιθετικό ριμπάουντ που συνοδεύτηκε με 2 εύστοχες βολές για εμάς  και 2 άστοχες βολές στη συνέχεια από το Πευκοχώρι μετέτρεψαν το ευθραστο 70-69 σε 74-69 και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα μας.

Μαχητές Πειραματικού Πεύκων-Πευκοχώρι 74-69

16-12, 37-35, 53-49, 74-69

Πεύκα (Γεροφώτης) Βογιατζής 14(3), Αρνίδης , Δήμας 16(3), Χατζημιχαηλίδης 4, Στόλης 4, Κωνσταντινίδης 6, Μπάκος 5(1), Παπαδόπουλος 5, Βελισσαρίου 20(3)

Πευκοχώρι (Πλατής) Αμπατζίδης 11(3), Τσιμπης, Τζουβάρας 10(1), Μαυρίδης 11, Μυλωνίδης 5(1), Κιγμέτογλου 7, Σικαλίδης 4, Θεοδωρίδης 10, Καραμπέκης 3(1), Δανακης 8(2)