ΑΝΔΡΙΚΟ / ΝΕΑ
ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ
ΑΝΔΡΙΚΟ | 3/12/2018
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ - ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 58-63

Το παιχνίδι με το Αγρίνιο είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπυ. Οι 2 ομάδες ήταν ισόβαθμες στην πρώτη θέση και οι 2 ομάδες ήταν ισορροπημένες στο ρόστερ τους που είναι εξίσου νεανικό.

Δυστυχώς στο παιχνίδι δεν μπήκαμε όπως θα θέλαμε. Η άμυνα ζώνης του Αγρινίου μας βραχυκύκλωσε και η επιθετική μας συγκομιδή ήταν ισχνή. Ήμασταν εξαιρετικά άστοχοι από τις ελεύθερες βολές αλλά μας κράτησε στο παιχνίδι η καλή μας άμυνα. Το αρχικό 4-13 έγινε 21-28 στο ημίχρονο με την ομάδα μας να κάνει αρνητικό ρεκόρ πόντων για τη φετινή χρονιά. Στο 2ο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν. Βγαλαμε αιφνιδιασμούς, σουτάραμε καλύτερα και όχι μόνο ανατρέψαμε τη διαφορά αλλά περάσαμε και μπροστά με 43-40.

Εκεί που προηγηθήκαμε με 45-40 και έπρεπε να κλειδώσουμε το παιχνίδι, δυστυχώς δεν ανταποκριθήκαμε όπως θα έπρεπε. Με την ομάδα μας να μην σκοράρει για πολλά λεπτά το Αγρίνιο σιγά σιγά γύρισε το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενο τα πολλά λάθη μας έφερε το παιχνίδι στο 47-51 με 10 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Στο σουτ που επιχειρήσαμε υπήρχε αμυντικό ριμπάουντ του Αγρινίου αλλά με τον παίκτη τους να υποπίπτει σε βήματα. Μια αχρείαστη αντίδραση παίκτη της αντιπάλου ομάδος έφερε μια τεχνική ποινή και την ευκαιρία να ξαναμπούμε στο παιχνίδι. Ο Μητσάκης ευστόχησε στη βολή για το 48-51 και στην επαναφορά το Αγρίνιο δεν έκανε φάουλ και ο Χατζημιχαηλίδης με τρίποντο έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί αν και η ψυχολογία ήταν με το μέρος μας, δεν καταφέραμε να αντιδράσουμε και το Αγρίνιο με 2 "μεγάλα" σουτ 3 πόντων κέρδισε δίκαια με 58-63.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ- ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 58-63

Πεύκα (Γεροφώτης) Βογιατζής 3(1), Καραγιαννίδης 2, Μαυρίδης 11, Χατζημιχαηλίδης 7(1), Κλωναρας , Στολής 11(1), Τσιμιδης 3, Μητσακης 17(3), Ελευθεριαδης 4(1)

ΑΟ Αγρινίου(Διαμαντάκος) Καπινιάρης 19(3), Μιχαλογλου 4, Τασοπουλος 5, Τσατας 2, Σταμουλης 3(1), Γκρεκας 9(1), Μητσου 13(4), Ψαρας 8(2)