ΑΝΔΡΙΚΟ / ΝΕΑ
ΗΤΤΑ ΣΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΑΠΟ ΑΝΑΤΟΛΙΑ
ΑΝΔΡΙΚΟ | 5/2/2018
ΑΝΑΤΟΛΙΑ-ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ 80-77

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η ομάδα μας δεν μπόρεσε τελικά να κερδίσει την ομάδα του Ανατόλια και έχασε στο κλειστό του κολλεγίου με 80-77.

Το Ανατόλια ήταν το φαβορί καθώς έχει πιο έμπειρο ρόστερ και φυσικά έπαιζε και εντός έδρας. Η ομάδα μας όμως ήταν αποφασισμένη να παλέψει πολύ το παιχνίδι και πίστευε στη νίκη κάτι που αποδείχτηκε και από τη συνέχεια.

Ο Coach Γεροφώτης αιφνιδίασε τους αντιπάλους καθώς μετέφερε το παιχνίδι χαμηλά ποστάροντας και με τους ψηλούς αλλά και με τους κοντούς μας. Η ομάδα μας πιστή στο πλάνο της έπαιζε με συγκέντρωση και έβγαζε ωραίες φάσεις σε άμυνα και επίθεση και έτσι ήρθε το 19-30 του 15'. Το Ανατόλια όμως βρήκε σκορ από τα 6,75 και πλησίασε στον πόντο στο ημίχρονο. Το σοκ για εμάς ήρθε με τον τραυματισμό του Βελισσαρίου στο τρίτο δεκάλεπτο. Το rotation μας περιορίστηκε και  τα guard μας πήραν το βάρος σε άμυνα και επίθεση. Το Ανατόλια σκοραρε με ευκολία από το τρίποντο (τελείωσε με 13 τρίποντα και 45% ευστοχία) και πήρε κλοντρα στη ροή του παιχνιδιού μια διαφορά 6-8 πόντους. Οι έμπειροι παίκτες της μπόρεσαν να τη διατηρήσουν ως το τέλος, το τρίποντο της ισοφάρισης στο 74-71 δεν μπήκε και έτσι η ομάδα μας δίκαια έχασε με το τελικό 80-77.

Αν και είναι η 4η συνεχόμενη ήττα, η ομάδα βρίσκεται εντός των στόχων της. Αφησε πίσω της το ντεφορμάρισμα του Ιανουαρίου και για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι παίζει πολύ καλά και αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον. Όλοι πρέπει να τη στηρίξουμε στο κυριακάτικο παιχνίδι με τη Γέφυρα στην έδρα μας.

Ανατόλια - Μαχητές Πειραματικού Πεύκων 80-77

Ανατόλια(Γκαιτατζης) Βλαχος 2, Γαλανιδης 22(5), Ζαφειρουδης 3(1), Συμεωνιδης 2, Ξενιτιδης 4(1), Σταματογιαννης 9, Ζωτος 4, Βεργινης, Καραποστολου 34(6)

Πέυκα(Γεροφωτης) Βογιατζης 13(3), Αρνιδης 7(1), Δημας 11, Χατζημιχαηλιδης 10, Στολης 17, Κωνσταντινιδης 4, Μπακος 7(1), Παπαδοπουλος 8, Βαγιατης, Βελισσαριου