ΑΝΔΡΙΚΟ / ΝΕΑ
ΗΤΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΚΑΒΑΛΑ
ΑΝΔΡΙΚΟ | 7/5/2018
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟΥ ΠΕΥΚΩΝ - ΚΑΒΑΛΑ 58-71

Αυτήν την φορά αντιμετωπίζαμε στην έδρα μας την ομάδα της Καβάλας που είναι δεύτερη στη βαθμολογία και παλεύει για την άνοδο της στην Α2 κατηγορία. Το παιχνίδι κάθε άλλο παρά εύκολο θα μπορούσε να ήταν. Εμείς ερχόμασταν από 2 συνεχόμενες επιτυχίες και η Καβάλα από μια εντός έδρας ήττα με το Ανατόλια.

Η ομάδα μας μπήκε πάρα πολύ δυνατα στο παιχνίδι.Εδειξε διάθεση, δύναμη και ΄θεληση να διεκδικήσει κάτι καλό από αυτό το παιχνίδι. Μάλιστα προηγηθήκαμε με 8-2 και ελέγχαμε πλήρως το ρυθμό μεχρι και το 7' του πρώτου δεκαλέπτου. Εκεί όμως ακολούθησε ένα καταστροφικό πεντάλεπτο που η ομάδα μας δεν κατάφερε να σκοράρει ενώ αντίθετα η ομαδα της Καβάλας πήρε σκορ με μακρινά εύστοχα τρίποντα κυρίως του Αθανασιαδη που τελείωσε το παιχνί με 22 πόντους και 5 τρίποντα. Οι αντίπαλοι μας πήγαν τη διαφορά μέχρι και το +17 ενώ το ημίχρονο εκλεισε στο 31-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαμε πιο συγκεντρωμένοι και πιο αποφασισμένοι. Η ομάδα μας πήρε ενέργεια από την καλή της άμυνα και γρήγορα γύρισε το παιχνίδι στο 40-45 γεμίζοντας με άγχος την αντίπαλη ομάδα. Σε 3 περιπτώσεις όμως είτε από ατυχία είτε από επιπόλαια τελειώματα στο καλάθι, δεν καταφέραμε να μειώσουμε παραπάνω τη διαφορά και η αντίπαλη ομάδα μας τιμώρησε με σουτ απο τα 6,75. Η διαφορά των 7-9 πόντων διατηρήθηκε μέχρι τέλους και η Καβάλα κατέκτησε δίκαια τη νίκη.

ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ – ΚΑΒΑΛΑ 58-71
Δεκάλεπτα : 8-20, 31-42, 45-53, 58-71
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Γεροφωτης): Βογιατζής 6(2), Καραγιαννίδης, Αρνίδης 3 , Δήμας 7, Χατζημιχαηλίδης 11(2), Στόλης 10, Κωνσταντινίδης 2, Μπάκος 9(2), Βαγιάτης ,Βαιντερλής, Βελισσαρίου 10(2).
Καβάλα (Καραπιπεριδης): Ερεμπενάζιε , Παντόπουλος, Μιχάλογλου 9(1), Καπινιάρης 7(1), Τάγαρης , Αθανασιαδης 22(5), Κουμλελης 13, Πιεβάλιτσα 5(1), Καραθανάσης , Παππάς 9(1), Χονδρόπουλος 6(2)